Idealne miejsce na wakacje

Karaiby

Na początku sezonu urlopowego spiker radiowy zadał na antenie pytanie w stylu: jakie Państwo znają najpiękniejsze miejsce na wakacje?  Zastanowiłam się chwilę i do głowy przyszły mi jedna z wysp San Blas położona na Morzu Karaibskim wzdłuż wybrzeża Panamy, na której miałam okazję spędzić kilka dni. Bajka. Idealne miejsce na wakacje. To tutaj przeżywali  cudowne chwile Rio i Tokio bohaterowie filmu „Dom z papieru” w pierwszych odcinakach 3 sezonu.

Życie wśród Indian

Palmy, turkusowe morze, piaszczysta, biała plaża, w nocy gwieździste niebo. Przez te kilka dni jedliśmy to, co tubylcy wyłowili z morza. Mieszkaliśmy w bambusowych chatkach, przykrytych liśćmi palmy. Z dala od cywilizacji, prądu, internetu. To było dla mnie niezwykłe doświadczenie. Pozostanie na zawsze w moje pamięci. Będąc tam, niemal bez przerwy myślałam o tym, jak cudownie byłoby tam mieszkać.

Obudź się

Ostatniego dnia, tuż przed powrotem na ląd, wstałam wcześniej niż zwykle. Zobaczyłam małe dzieci, które skoro świt, w mżawce wsiadają do łodzi i jadą do szkoły znajdującej się na innej wyspie. Bardziej od kropel deszczu spadających mi na twarz otrzeźwiła mnie myśl: wszędzie jest dobrze, gdzie nas nie ma.

O co chodzi w wakacjach?

Kiedy jestem na urlopie, kiedy moje życie zwalnia. Zostawiam wszystkie swoje troski, obowiązki, życie jest łatwe i przyjemne. Oto przecież chodzi w wakacjach. Wakacje to taka trochę przerwa w życiu.  Ale kiedy na urlop zabiorę moją codzienność, zacznie być normalnie. Przestanie być wyjątkowo …

W pocie czoła

Będę nastawiała budzik, by dzwonił wcześniej niż bym chciała, będę pracować, prać, sprzątać, wychowywać dzieci. W podróżach to jest atrakcyjne, że pozwalają nabrać dystansu do tego, co powszednie. Żyć trochę inaczej niż zwykle.

Zrozumiałam wtedy, że miejsce, które daje mi wytchnienie nie ma współrzędnych geograficznych. Mogę je odnaleźć w sobie. Akceptując to co mam i gdzie żyję, mogę wzrastać i odpoczywać. Bez tego, nawet najpiękniejsze miejsce na ziemi szybko zamienię w piekło.

A najbardziej lubię gdy …

Urlop jest wtedy udany, gdy po powrocie na nowo cieszę się domem, codziennością, swoim zwykłym życiem.

Jakie jest według Ciebie idealne miejsce na wakacje? Jak lubisz odpoczywać? Też tak masz, że nawet z najwspanialszej podroży z radością wracasz  do swojego domu? Napisz w komentarzu.

Foto: Jacek Tryc

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *