Pisać znaczy czynić myśl widzialną.

 • Jak nasycić swe pragnienia?
  Kiedy zaczyna się dorosłość?  Obroniłam się z półrocznym poślizgiem. Przeciągałam też, ile się dało, zaliczenie lektoratu. Mam wyraźny deficyt kompetencji językowych. Ze wszystkich sił opóźniałam wejście w dorosłość. Chyba mnie trochę przerażała. Jednak pewnego dnia mama rzekła: – Córcia, Twój brat zdaje w tym roku maturę. Nie będzie mnie stać, na to aby utrzymywać was dwoje … Czytaj więcej.
 • Sinéad O’Connor. Zostawiła nam dużo dobrej muzyki
  Letni wieczór Jest deszczowy letni wieczór. 26 lipca 2023. Siedzę otulona kocem. Oglądam z córkami Lady Bird. Jedna z nich ma teraz fazę na Timothéego Chalameta. Oglądamy po kolei wszystkie dostępne filmy, w których gra.  Gdzieś w pobliżu leży telefon. Reaguję na jakieś powiadomienie z Facebooka lub Instagrama. Widzę, że ktoś wrzucił czarno-białe zdjęcie Sinéad O’Connor, ale mignęło mi … Czytaj więcej.
 • Czy cierpienie ma sens?
  Gdybym wiedziała, że bycie rodzicem będzie takie bolesne, chyba bym się nie zdecydowała na dzieci. Wyznała zrozpaczona znajoma.  Cierpienie rodziców dzieci, które doświadczają kryzysu psychicznego jest nie do opisania.  Wypowiedź Agnieszki skłoniła mnie do refleksji.  A ja?  Czy gdybym wiedziała, co mnie czeka podjęłabym inne życiowe decyzje?  Po chwili namysłu, z ulgą odetchnęłam – NIE!!!!  Nie … Czytaj więcej.
 • Oczko, #21rocznica
  Powołanie To nie była miłość od pierwszego wejrzenia.  Dojrzewaliśmy do niej 3 lata.  W przysiędze małżeńskiej najbardziej rezonowało w nas to,  Że to układ na dobre i złe,  I że chcemy przyjąć potomstwo, którym nas Bóg obdarzy.  Potomstwo W pierwszych sześciu latach dał nam czwórkę dzieci.  Trójkę dla ziemi, jedno dla nieba.  Poszukiwanie Działo się … Czytaj więcej.
 • A Bóg odpowiadał wśród grzmotów
  Warszawa, 19 kwietnia 2023  80 rocznica wybuchu Powstania w getcie warszawskim.  Dociera do mnie, że 19 kwietnia 1943 moja mama miała 2 miesiące.  Wizualizuję sobie rzeczywistość, w której przyszła na świat.  Zaczynam rozumieć, dlaczego jest taką silną kobietą. Cieszy się wszystkim, co ma. Raczej nie narzeka. Nie przywiązuje wagi do drobiazgów. Z każdej trudnej sytuacji … Czytaj więcej.
 • Jak pokochać własną matkę?
  Miłość to proces Kiedy rozpoczynałam swój miesięczny, majowy urlop koleżanka z pracy zapytała: – Jak będziesz odpoczywać? Pierwsza myśl jaka przyszła mi do głowy to: – Pojadę do mamy. Bo od pewnego czasu tak mam, że jak jestem w jej pobliżu to odpoczywam. Lepiej mi się oddycha. Jakby w powietrzu było więcej tlenu. Miłość do … Czytaj więcej.

”Cyborgs, as the philosopher Donna Haraway established, are not reverent. They do not remember the cosmos.”

Na siedmiu piętrach efektownej architektury Muzeum Sztuki Nowoczesnej można zobaczyć wystawy międzynarodowej sztuki współczesnej, czasami wraz z historyczną retrospektywą. Zagadnienia egzystencjalne, polityczne i filozoficzne są głównym wątkiem programu. Dla odwiedzających przygotowane zostały różne formy zwiedzania jak np. oprowadzanie z przewodnikiem, spotkania z artystami, wykłady, pokazy filmowe i wiele innych. Wstęp jest wolny.

Wystawy powstają przy współpracy Muzeum Sztuki Nowoczesnej z artystami i muzeami na całym świecie, przez co bardzo często przyciągają uwagę międzynarodową. Muzeum Sztuki Nowoczesnej otrzymało specjalne wyróżnienie Europejskiego Muzeum Roku i było jednym z najlepszych kandydatów do nagrody Szwedzkiego Muzeum Roku, a także do nagrody Muzeum Rady Europy.